•                            Taze Kan İyi Parti

  

Taze Kan İyi Parti
Köşe Yazarı: Ali Kemal KÖSEOĞLU Okunma: 28132 Tarih: 27.11.2018

25 Ekim 2017’de Meral Akşener liderliğinde kurulan İyi Parti bir yıllık geçmişine rağmen ülkede gür bir sesle yaptığı açıklamalarla yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Peki, bu gür sesin sahibi Meral Akşener kimdir?

Meral Akşener aktif siyasete 1990’lı yıllarda başladı. 1994’te yerel seçimlerde Doğru Yol Partisi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığına adaylığını koydu ancak kaybetti.1995 yılında ilk kez genel seçimlerle Türkiye Büyük Millet Meclisinde vekil olarak görev aldı. 1996 yılında Mehmet Ağar’ın Susurluk kazasının ardından istifa etmesiyle boşalan iç işleri bakanlığına atandı. (Türkiye tarihinde ilk ve bugüne kadar ki tek kadın iç işleri bakanı olma unvanını elinde bulunduruyor.)

1999 seçimlerinde bir kez daha milletvekili olan Meral Akşener 2001 yılında DYP’den istifa etti ve MHP’ye geçti. 2007 ve 2011 yıllarında tekrar milletvekili seçildi. İki dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanvekilliği görevini yürüttü. Görevini sürdürürken milletvekillerine yaptığı çıkışlar tatlı sert mizahı ile pasif bir siyasetçi olmayacağının işaretlerini vermişti. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yapılan iç muhalefetin de  başrol oyuncularından biriydi. Kasım seçimlerinde partinsinin ciddi kan kaybına şahit olunca partinin ülke siyasetini ve genel başkanın yol haritasını beğenmediğini yine gür sesli bir şekilde dile getirdi. Partiye birkaç kez kurultay çağrısında bulundu ancak bu çağrıya kulak vermek bir yana dursun Aralık 2016’da partiden ihraç edildi. Eksi partisinin nisan ayındaki anayasa değişikliğine “evet” siyasetine karşı “hayır” kampanyası yürüttü. Böylece partisiyle resmen yollarını ayıran Akşener güttüğü siyasetle de eski partisinden farklı bir çizgide ilerleyeceğini gösterdi. Destekçilerinin de azımsanmayacak ölçüde olduğunu gören Akşener için yeni bir parti oluşumu kaçınılmaz oldu ve İyi Parti doğmuş oldu.

Siyaset Haberleri Arşivi
Spor Haberleri Arşivi