• CEMAL OLDU ARTIK KEMAL

  

CEMAL OLDU ARTIK KEMAL
Köşe Yazarı: Hasan AKÇA Okunma: 125737 Tarih: ARŞİV

 
Evet, sevgili okurlarım. Yazı başlığını okuyunca, beklide nereden çıktı bu diyeceksiniz. Bu toplumda duyarsız ve özenti yaşam içerisinde olan insanlar mantar gibi türedikçe tabi ki böyle yazıları da kaleme almak zorunlu hale gelir.

 

“Cafe” nedir? Kafe’dir değimli? Yani Cemal’ler de Kemal mi olmalı? Türkçemizi sürekli katletmeli miyiz?

 

Daha önce Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’da bu gelişmeye tepki göstermiş ve Tarsus’ta bulunan çoğu yabancı isimli işyerleri tabelalarının değişmesine vesile olmuştu. Ancak bu özentiler hala devam ediyor.

 

Yeni açılan birçok iş yerinde yabancı isimler kullanılıyor.

Ne anlıyorlar bu yabancı isimlerden anlamıyorum. Yabancı isimli çorbacının çorbası başka bir tat mı oluyor? Yabancı isimli mağazanın sattığı kazaklar, pantolonlar çok farklı bir şekilde mi üretiliyor?

 

Etrafınıza bakın. Herhalde bu gidişle yarın çevremizde Türkçe isimli bir iş yeri bulamayacağız.

 

Ayrıca kırk yıllık amca, dayı, teyze, hala çocukları oldu kuzen. Genelde vedalaşırken kullandığımız hoşça kalın kelimesi oldu bay.

 

Faks yerine belge geçer, mesaj yerine ileti, trend yerine gidişat, Üniversite yerine Evrenkent gibi kelimeleri kullansak Türkçemize sahip çıkmış olmaz mıyız?

 

Bilinmelidir ki gelenek, tarih, inanç ya da coğrafya toplum yaratmaz. Aksine toplumlar Devlet, inanç, tarih ve gelenekleri yaratırlar. Toplumlar binlerce yıl içinde ürettikleri ortak tarih, gelenek, felsefe ve değerleriyle millet haline gelirler.
 
 
 
 
 

Spor Haberleri Arşivi