• 2002-suriyeli-siginmacilar-meclis-gundeminde.html

  

Suriyeli Sığınmacılar Meclis Gündeminde
Meryem Elmastas 628899 06.03.2013

CHP Mersin Milletvekili Seçer, Suriye’deki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeli sığınmacıların önümüzdeki seçimlerde oy kullandırmak amacıyla Türk şüphenin ortadan kaldırılması vatandaşlığına geçirildiklerine dair şikayet aldıklarını bildirdi. “Bu derin lazım” diyen Seçer, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

ANKARA

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Suriyeli sığınmacıların önümüzdeki seçimlerde oy kullandırmak amacıyla Türk vatandaşlığına geçirildiğine dair şikayetler aldığını bildirdi ve konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Seçer, Suriye’deki iç karışıklık ortamından kaçarak Türkiye’ye geçen sığınmacılar hakkında çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Seçer, son dönemde Suriye’den Mersin’den Şanlıurfa’ya; Hatay’dan, Kilis’e kadar geniş bir alana yayılan sığınmacı akını olduğunu belirtti. Suriye’den bugüne kadar Türkiye’ye gelen 265 binin üzerinde sığınmacı için Hatay’da 5, Şanlıurfa’da 2, Gaziantep’te 3, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman ve Adana’da 1’er olmak üzere toplam 14 çadırkent ile Kilis, Şanlıurfa ve Gaziantep’te 1’er olmak üzere toplam 3 adet konteyner kent kurulduğunu ifade eden Seçer, şunları söyledi:

“Çatışma ortamından kaçarak ülkemize sığınan ve Türkiye’de kamplarda veya kiraladıkları evlerde barınmak zorunda kalan Suriyeli sığınmacılarla ilgili iddialar bir türlü bitmek bilmiyor. Son günlerde vatandaşlarımızdan, ülkemize gelen Suriyeli sığınmacıların önümüzdeki seçimlerde oy kullandırmak amacıyla Türk vatandaşlığına geçirildiklerine dair çok fazla şikayet alıyoruz. Bu iddialar doğru mudur? AKP’nin daha önce de ‘taşıma seçmenle’, sandık hileleri ile seçim ve sandık güvenliğine gölge düşürdüğünü biliyoruz. Bu iddianın ortaya çıkaracağı sıkıntıları şimdiden görebiliyoruz. Onun için bu iddianın gerçekliğinin ortaya çıkarılması ve derin şüphelerin giderilmesi gerekiyor”

MECLİS GÜNDEMİNDE

Seçer, İçişleri Bakanı Muammer Güler’i son on yılda Türk vatandaşlığına geçenlerin kaçının seçme hakkı kazandığını ve seçmen kütüğüne alınarak oy kullandığını sorulara yanıt verilmesi talebinde bulundu:

“.Son 3 yılda; 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun “Türk vatandaşlığının kazanılmasında istisnai haller” başlıklı 12’nci maddesi uyarınca vatandaşlığa kabul açıklanmaya davet etti. Seçer, Bakan Güler’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu

edilmiştir?

.Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Suriye’deki iç çatışmalardan kaçarak Türkiye gelen Suriyeli sığınmacıların sayısı nedir? Suriyeli sığınmacılardan kaçı Türk vatandaşlığına geçmiştir?

.Sığınmacılardan kaçına T.C Kimlik Numarası ve Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı verilmiştir?

.Türk vatandaşlığına geçen Suriyelilerin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kapsamında Türkiye’nin pek çok bölgesinde yerleştirildiği ve bu kişilerin gelecek yerel ve genel seçimlerde oy kullanacağı iddiaları doğru mudur?

.Adrese Dayalı Kayıt Sistemi’ne göre hangi ilde kaç Suriye kökenli vatandaş vardır?

.2010-2013 yıllarında Suriye uyruklu kaç kadın, Türk vatandaşı ile evlenerek Türk vatandaşlığına geçmiştir?”

“İSTİSNA” İLE VATANDAŞLIK

Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 12’nci maddesi “Türk vatandaşlığının kazanılmasında istisnai haller”i düzenliyor. Buna göre, “Milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak şartıyla”; “Vatandaşlığa alınması zaruri görülen kişiler”, “Göçmen olarak kabul edilen kişiler” Bakanlar Kurulunun kararı ile Türk vatandaşlığı hakkını kazanabiliyor.

Güncel Haberler Arşivi
Siyaset Haberleri Arşivi